Titanik’e turist taşıyan denizaltı kayboldu: Ünlü İngiliz milyarder de içinde

Özel bir şirket olan OceanGate Expeditions tarafından Titanik’in enkazına düzenlenen çeşit sırasında Atlantik Okyanusu’nda kaybolan küçük denizaltıyı arama çalışmaları devam ederken, kelam konusu denizaltıda İngiliz milyarder ve kaşif Hamish Harding’in olduğu ailesi tarafından doğrulandı.

Harding’in üvey oğlu, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Harding’in kaybolan denizaltıda olduğunu belirterek, dualarının üvey babası ile olduğunu söz etti. Harding’in sahibi olduğu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli havacılık şirketi Action Aviation, dün toplumsal medya üzerinden Harding’in kelam konusu dalışa katıldığını belirtmişti. Harding’in kendisi de toplumsal medya hesabından denizaltıda olacağını paylaşmıştı.

OCEANGATE EXPEDİTİONS’IN CEO’SUNUN DENİZALTIDA OLDUĞU SAV EDİLDİ

İngiliz basınında yer alan haberlerde, denizaltıda Fransız denizaltı pilotu Paul-Henry Nargeolet ve OceanGate Expeditions’ın CEO’su ve kurucusu Stockton Rush’ın olduğu tez edildi. Denizaltıda şu an kaç kişinin olduğu şimdi tam olarak bilinmiyor.

OceanGate Expeditions tarafından yapılan açıklamada, denizaltıdaki bireyleri kurtarmak için tüm seçeneklerin seferber edildiği belirtilerek, “Denizaltıyla yine ilişki kurma çabalarımızda birkaç devlet kurumu ve derin deniz şirketinden aldığımız kapsamlı yardım için derinden müteşekkiriz” denildi.

Geçen hafta başlaması ve perşembe günü sona ermesi planlanan Titanik tipi bu yılın 5’inci dalışıydı. Kişi başı 250 bin dolara mal olan dalış, Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinde yer alan St. John’s’ta başlıyor. Titanik’in enkazına dalış ve çıkış yaklaşık 8 saat sürüyor ve denizaltının 5 kişilik kapasitesi bulunuyor.

TİTANİK’İN ENKAZI 3 BİN 800 METRE DERİNLİKTE

Titanik’in enkazı, Kanada’nın Newfoundland kıyılarının yaklaşık 600 kilometre açığında Atlantik Okyanusu’nun tabanında 3 bin 800 metre derinlikte yer alıyor. Vaktinin en büyük yolcu gemisi olan Titanik, 1912’de İngiltere’nin Southampton limanından ABD’nin New York kentine yaptığı birinci seyahat sırasında bir buzdağına çarparak batmıştı. Gemideki 2 bin 200 yolcu ve mürettebattan en az bin 500’ü hayatını kaybetmişti. Titanik’in enkazı 1985’te keşfedilmesinden bu yana kapsamlı formda araştırılıyor.

Öte yandan, Amazon’un sahibi ABD’li milyarder Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in beşinci ticari uçuşunda yolcu olarak geçen yıl uzaya çıkan Harding, Kuzey ve Güney Kutupları üzerinden dünyayı dolaşarak Guinness Dünya Rekoru kırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir