Tezgahlardaki o ürün altın fiyatları ile yarışıyor! Köylüyü köşe yapan fiyatları duyanlar aklını oynattı

Muğla’da yetiştirilen kuzugöbeği mantarı, köylülerin de geçim kaynağı olarak pazarlarda marketlerde yerini alıyor. Kuzugöbeği mantarının fiyatlarını görenlerin ağzı açık kaldı. Tezgahların baş tacı bu eserin fiyatı altına yaklaştı. İşte altın fiyatlarıyla rekabet eden o ürün…

NE DOLAR NE DÖVİZ

Muğla’nın Menteşe ilçesinde yetiştirilen kuzugöbeği mantarının fiyatları aldı başını gidiyor. Köylülerin geçim kaynağı olarak görülen kuzugöbeği mantarının fiyatı dudak uçuklattı.
Geçtiğimiz yıl 400 ila 500 TL’den satılan kuzugöbeği mantarının fiyatı şimdilerde altında yarışıyor. Kurak geçen bir yılın arkasında kuzugöbeği mantarı da artırımlardan nasibini aldı. Tezgahların baş tacı olan kuzu göbeği mantarı 2023 yılında kilosu 800 ile 1000 TL ortasında satılıyor.

TV 100’ün haberinde yer alan bilgiler doğrultusunda Muğla’nın Menteşe ilçesinde halk pazarında satılan kuzugöbeği mantarının kilosunun 800 ila 1.000 TL’den alıcı bulduğu belirtildi. Geçmeli köy eserleri satarak sağlayan Elif Togay, “Kuzugöbeği bu mevsimlerde çıkan bir eser. Bizim burada kuzugöbekleri 2 ay sürer çok besinli, çok yararlı bir mantar. Şu anki fiyatı kilosu 800 ile 1000 TL ortasında değişiyor” açıklamalarında bulundu.

Kan şekerini dengelemek için kullanılan kuzugöbeği mantarı güçlü bir besin olarak görülmektedir. Riski bulunan vatandaşlar tarafından sıkça tüketilen kuzugöbeği mantarı düşük kalorili olması nedeniyle diyet öğünlerinde de vazgeçilmez bir besin kaynağı olarak görülmektedir.

Hadi gelin, hiç lafı uzatmadan başlayalım!

Kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir?

Morel mantarı, höbelen mantarı ve döbelen mantarı üzere isimlerle de anılan kuzu göbeği mantarı, ne yazık ki yetiştiriciliği pek de kolay olmayan bir mantar tipi. Hasebiyle onu yetiştirmek için bilinmesi ve uygulanması gereken değerli püf noktaları var. Artık bu püf noktaları öğrenme, kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir keşfetme zamanı!

Kuzu göbeği mantarını yetiştirmek için genel olarak bilmeniz gerekenler şöyle:

Ortam: Kuzu göbeği mantarı her alanda kolay kolay yetişmiyor, tersine onun sıhhatle yetişebilmesi için tohumlarının muhakkak ağaçların tabanına ekilmesi gerekiyor. Bunun için en uygun ağaçlar ise karaçam ağaçları. Şayet etrafınızda tabanına mantar ekebileceğiniz karaçam ağaçları varsa kuzu göbeği mantarı yetiştirmek için birinci kuralı sağlamışsınız demektir. Fakat kâfi mi? Doğal ki değil. Kuzu göbeği mantarlarının tohumlarını ekmeye başlamadan evvel toprağı kesinlikle zararlılardan ve yabani otlardan arındırmanız gerekiyor. Tüm bunlar tamamsa ikinci adıma geçebiliriz.

Tohumların temini: Kuzu göbeği mantarını tohumdan yetiştirebilirsiniz. Fakat hem yetiştirmesi güç hem de çok bedelli bir mantar çeşidi olduğu için kuzu göbeği mantarı tohumlarını kesinlikle emniyetli adreslerden temin etmeniz büyük kıymet taşıyor. Dolandırıcılığa maruz kalmadığınızdan emin olarak güvendiğiniz bitki yetiştiricilerinden, ziraat mühendislerinden bu mevzuda takviye alabilir, daha evvel kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği yaptığını bildiğiniz bireylerden de yardım alabilirsiniz. Kuzu göbeği mantarı tohumunu piyasada genel olarak özel kitler halinde bulursunuz, aklınızda bulunsun.

Tohumların ekimi: Kuzu göbeği mantarı tohumlarını ekeceğiniz toprağı öncesinde alçı ve odun külü üzere farklı materyallerle karıştırarak zenginleştirmeniz gerekiyor. Böylelikle toprağı daha çok randıman alabileceğiniz bir hale getirmiş oluyorsunuz. Akabinde toprağı son bir sefer çapalayıp havalandırmanız da değerli. Toprak hazır olduğunda yapmanız gerekense elinizdeki mantar tohumu kitini üzerinde anlatıldığı biçimde ekime hazır hale getirmek. Şayet kit üzerinde aksi bir ihtar yapılmadıysa pak içme suyu ve şeker pekmezini karıştırıp içine tohumları ek edin ve karışımı bir taşım kaynatıp dinlenmeye bırakın. 1-2 gün dinlendirdikten sonra pak bir bez yardımıyla tohumları sudan süzerek ayırın. Elinizde kalan suyu mantarları ekeceğiniz toprağa dökün. Akabinde kuzu göbeği mantarı tohumlarını toprağa güzelce serin ve üzerini 1 santimetre kalınlığını geçmeyecek kadar ince bir toprak ve yaprak katmanıyla dikkatlice kapatın.

Sıcaklık ve mevsim: Kuzu göbeği mantarı tohumlarını ekmeye karar verdiğinizde sıcaklık ve mevsime de itina göstermeniz gerekiyor doğal. Bu cins mantarlar için genel olarak önerilen sıcaklık 15 ila 20 santigrat dereceler ortası. Şayet bulunduğunuz bölge soğuksa ya da çok sıcaksa bu sıcaklığa geleceği mevsimi kesinlikle beklemeniz gerekiyor. Ülkemiz için genel ekim vakti olarak önerilen ise sonbahar ayları ya da yaz sonu oluyor, aklınızda bulunsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir