Şeker dağıtır gibi diploma dağıtmışlar! Listede kimler kimler var…

CHP’nin, “Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi” maksadıyla verdiği araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, “Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı bu üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programlarını inceliyor, yapılan evraklar ve öğrencilerin durumlarıyla ilgili ‘Rize, Kastamonu Rektörlük kontenjanı’ diye bir şey görüyor ve bu kontenjandan kimler yüksek lisans ve doktora programlarına yerleştiriliyor, inceliyor ve lisansüstü ve doktora diplomalarının iptaline karar veriyor. Zira bu bireyler hiç gelmemiş, hiç imtihana girmemiş, okulun yolunu bilmiyor lakin bu Rektör kendisine gelenlere şeker dağıtır üzere diploma ikram ediyor” dedi.

CHP Grubu’nun, “Türk Hava Kurumu Üniversitesinde 2016-2017 ve öncesi yıllarda verilen yüksek lisans diplomalarının incelenmesi” gayesiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği Meclis Araştırması Önergesinin, Genel Kurul’da görüşülme önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

“REKTÖR KENDİSİNE GELENLERE ŞEKER DAĞITIR ÜZERE DİPLOMA İKRAM EDİYOR”

Önerinin münasebeti üzerine kelam alan CHP Mersin Milletvekili Ali Becerikli Başarır, şunları söyledi:

“Bu Üniversitenin 2011-2015 yılları ortasında Rektörlüğünü meşhur Ünsal Ban yapıyordu. Bugüne kadar kara para, rüşvet üzere argümanlarla gündeme gelmişti, tutuklandı fakat bir diğer boyut daha var. Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı bu üniversitedeki yüksek lisans ve doktora programlarını inceliyor, yapılan belgeler ve öğrencilerin durumlarıyla ilgili ‘Rize, Kastamonu Rektörlük kontenjanı’ diye bir şey görüyor ve bu kontenjandan kimler yüksek lisans ve doktora programlarına yerleştiriliyor, inceliyor ve lisansüstü ve doktora diplomalarının iptaline karar veriyor. Zira bu şahıslar hiç gelmemiş, hiç imtihana girmemiş, okulun yolunu bilmiyor lakin bu Rektör kendisine gelenlere şeker dağıtır üzere diploma ikram ediyor.

Peki, kimler var? Televizyonlarda daima sizin davulunuzu çalan Erkan Tan var, A Haber’in meşhur spikeri. Diplomasını almış, ‘Rektör Ünsal Ban’ın elini öpmek istedim, öptürmedi’ yazmış. Bu türlü bir tipe diploma veren bir rektörün eli de öpülür. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı 24 ve 26’ncı periyot milletvekiliniz Ebubekir Gizligider YÖK’ün listesinde var; Ankara milletvekiliniz var, Osmaniye milletvekiliniz var. Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu Genel Sekreteri Necdet Ada var, Cumhurbaşkanlığı Muhafaza Daire Lideri Osman Çangal var, Sağlık Bakanlığı Müşaviri Gökhan Biçkur var, 2011-2013 yılları ortasında Danıştay Başkanlığı yapmış Hüseyin Hüsnü Karakullukçu var ki çok daha vahim, Ulusal Savunma Bakanlığında müdürler var, bir de Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlık danışmanı Enes Çelebi var; aslında Ünsal Ban’ın değerli eşinin, milletvekilinizin tezlerinin ortasındaki isim.”

Siz mimarlık fakültesine ilahiyatçıyı, hukuk fakültesine veterineri atıyorsunuz, Türk Hava Kurumu Üniversitesini bu hâle getirmişsiniz yani 50’ye yakın isim var, saymakla bitmiyor, birden fazla sizin milletvekiliniz. Yahu Osmaniye Milletvekiliniz çıksın, söylesin; okul nerede? Osmaniye Milletvekili nerede? Bakayım bir ismine. Mesela Ankara Milletvekili Sayın Çam nerede? Söylesin, bu okul nerede, gitmiş mi okula?”

CHP’nin araştırma önergesi üzerine söz alan İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş şunları kaydetti: “İnternette çok sayıda düzmece diploma ve tez yazım ilanı olan bir ülkede yaşıyoruz maalesef. Bu nedenle, bu tezlerin önemli olarak araştırılması gerekir, tıpkı vakitte önergenin muhataplarının da aklanma muhtaçlığına karşılık vermek gerekir. Bugünkü önergede sav ediliyor ki daha evvel ismi yolsuzluk haberleriyle gündeme gelen bir üniversite; emeksiz, uğraşsız, haksız bir biçimde, üstüne üstlük rektörlük bursuyla lisansüstü diploması da dağıtmış. Türk Hava Kurumu Üniversitesinin diplomalarının geçerliliğini, doğruluğunu tartışmaya açmıştır. Türk Hava Kurumu Üniversitesinin diplomasıyla mesleğinde yükselen, daha fazla maaş alan şahısların olması haksız rekabeti doğurmuştu. Bunun yanında, emeğiyle bu üniversiteden diploma almış beşerler mağdur edilmiştir. Bu türlü uygulamaların tahminen de en büyük mağdurlarından birisi bu bölümdür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir