İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’dan ülkeyi karıştıran reform paketiyle ilgili hükümete çağrı: Derhal durdurun

İsrail‘de Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın yargı atamalarında kelam sahibi olmasını öngören “yargı reformu”, ülke genelinde 12 haftadır protestolara neden olurken, düzenlemenin durdurulması çağrısında bulunan Savunma Bakanı Gallant’ın görevden alınması halkı yine sokağa çıkarttı.

ORTALIK YANGIN YERİNE DÖNDÜ

Hükümet aksisi protestocular, Gallant’ı misyondan alarak yargı düzenlemesi konusunda geri adım atmayacağının bildirisini veren Başbakan Netanyahu’ya reaksiyon olarak başta Tel Aviv ve Batı Kudüs olmak üzere ülke genelinde meydanlara indi. Polis eylemcilere müdahale etti, kimi noktalarda olaylar çıktı.

CUMHURBAŞKANI HERZOG: ULUSU DERİN BİR TASA SARIYOR

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, protestolara neden olan yargı ıslahatı sürecinin derhal durdurulması için hükümete davet yaptı. Herzog, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tartışmalı yargı ıslahatı sürecinin, İsrail halkının birliği için hemen durdurulması davetinde bulundu.

Açıklamada şu tabirler yer aldı: “Bu akşam çok güç oyunlar gördük. Başbakana, hükümet üyelerine, şirketlere ve koalisyon üyelerine sesleniyorum: Hisler sıkıntı ve acı verici. Tüm ulusu derin bir telaş sarıyor. Güvenlik, iktisat, toplum hepsi tehdit altında. Bütün İsrail halkının gözü senin üzerinde. Tüm Musevilerin gözü sizin üzerinizde. Tüm dünyanın gözü üzerinizde.

“YASAMA SÜRECİNİ DURDURMAYA DAVET EDİYORUM”

İsrail halkının birliği ismine, sorumluluk ismine yasama sürecini derhal durdurmaya davet ediyorum. Koalisyon ve muhalefet üzere tüm kümelerin liderlerine, ülke vatandaşlarını her şeyin üstünde tutmaya ve daha fazla gecikmeden sorumlu ve cesurca hareket etme davetinde bulunuyorum. Artık kendine gel! Bu siyasi bir an değil, bu bir liderlik ve sorumluluk anı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir