Hükümeti Eleştirdiği İçin Kovulmuştu: BBC, Lineker Hakkındaki Kararını Verdi

İngiliz futbolunun efsanelerinden Gary Lineker, geçtiğimiz hafta hükümeti eleştirdiği için BBC’deki işine son verilmişti. BBC idaresi, Lineker ile yaptığı görüşme sonucunda efsane ismin programa döneceğini açıkladı.

BBC, Lineker’in İngiltere içişleri bakanı Suella Braverman’ın söylemini 1930’lar Nazi Almanyası’nda kullanılan lisanla karşılaştırarak tarafsızlık kurallarını ihlal ettiğini söylemiş ve efsanenin programa çıkmasını yasaklamıştı.

Ardından efsane ismin programdaki partnerlerinden Ian Wright ve Alan Shearer da, Lineker’e aleyhinde alınan karar nedeniyle programa çıkmayacaklarını duyurmuşlardı.

Efsane futbolcular Wright ve Shearer’ın yaktığı ateş bir anda büyüdü ve İngiliz futbol kamuoyunun, BBC’ye yönelik tenkitleri çığ üzere arttı.

Birçok sunucu ve muhabir, Lineker için alınan kararın geri çekilmemesi halinde yayına çıkmayacağını duyururken, BBC, hükümetin baskısına boyun eğmekle suçlandı. 

Bu kararların akabinde “Günün Maçı” programı, 59 yıllık yayın tarihinde, ilk defa sunucu ve yorumcu olmadan yalnızca maç özeti verilerek yayınlandı.

BBC idaresi, gelen yansıların akabinde Lineker ile yaptığı görüşme sonucunda efsane ismin programa döneceğini açıkladı.

BBC Genel Müdürü Tim Davie, Lineker ile yaşanan sürecin şirketin toplumsal medya kurallarındaki “gri alanların” neden olduğu ve güç bir periyot yaşadıklarını kabul etti.

“Tarafsızlık BBC için kıymetlidir. Halk için de kıymetlidir. BBC’nin tüzüğünde tarafsızlık ve tabir özgürlüğü taahhüdü vardır.” diyen Tim Davie, uzmanlar eşliğinde yeni toplumsal medya kurallarının hazırlanacağını söyledi.

Çalışma bitene kadar mevcut kuralların yürürlükte olacağını söyleyen Davie, “Gary, BBC’nin pahalı bir modülü ve BBC’nin Gary için ne kadar değerli olduğunu biliyorum. Onun önümüzdeki hafta yayınımızı sunmasını dört gözle bekliyorum.” dedi. 

Gary Lineker ise, “İleriye giden bir yol bulduğumuz için memnunum. Bu yeni düzenlemeyi destekliyorum ve yayına girmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir