FBI’ın istihbarat yetkilerini ‘uygunsuz şekilde’ kullandığı belirtildi

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı (ODNI), Yabancı İstihbarat İzleme Mahkemesinin (FISC), Yabancı İstihbarat Nezaret Maddesi’nin (FISA) yabancılar üzerinde nezaret yetkisi veren 702. unsuruyla ilgili görüşünü yayımladı.

Belgede, FBI’ın, “yabancı bir istihbarat servisinin amaç aldığı” bir ABD’li senatör ve bir eyalet senatörünün soy isimlerini kullanarak arama yaptığı fakat bunun sorgulama standartlarını ihlal ettiği görüşüne yer verildi.

FBI’ın ayrıyeten bir polis hakkında FBI’a şikayette bulunan eyalet yargıcının toplumsal güvenlik numarasını kullanarak sorgulama yaptığı, bunun da sorgulama standartlarını karşılamadığı görüşü paylaşıldı.

Bu kapsamda istihbarat kurumları, nezaret sistemlerini güçlendirmeye çağrıldı.

Tartışmalı 702. madde

ABD’de 11 Eylül ataklarından sonra yürürlüğe konulan ve istihbarat ünitelerine geniş yetkiler tanıyan Yabancı İstihbarat Nezaret Maddesi’nin (FISA) 702. hususu, Amerikan istihbaratına, yurt dışında ABD vatandaşı olmayan yabancıları nezaret yetkisi veriyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 702. unsurun ABD ulusal güvenliğinin mihenk taşı olduğunu belirterek, Joe Biden idaresinin yasanın tekrar yürürlüğe konulmasını desteklediğini belirtmişti.

Çin, Rusya, siber taarruzlar ve teröristlerin faaliyetlerinden kaynaklı tehditler karşısında kıymetine işaret ettiği 702. unsurun müddeti bittikten sonra tekrar yürürlüğe konulması için gerekli çalışmaları yürüttüklerini aktarmıştı.

Bazı milletvekilleri, FISA’nın 702. hususunun kıymetli başarılara katkı sağladığını lakin birçok kere de suistimal edildiğini belirterek, tekrar düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

İstihbarat yetkilileri ise yabancı istihbarat maksatları hakkında süratli ve sağlam istihbarat toplanmasına imkan sağladığı için ilgili hususun gerisinde duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir