Esad’dan Erdoğan’a görüşme şartı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le görüşmesinden bir gün sonra Rus ajansı Novosti’ye verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile, Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekmesi şartıyla görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

Euronews’in aktardığına nazaran, Türkiye’nin Şam idaresine muhalif isyancı kümelere verdiği dayanağa atıfta bulunan Esad, Ankara’nın ayrıyeten “terörizme verdiği tüm dayanağı kesmesi” gerektiğini de kelamlarına ekledi. Esad, “Erdoğan’la görüşmenin gerçekleşebileceği tek durum budur” diye konuştu.

Esad röportajda “Suriye’deki savaşın sonuncu bir sonuca ulaşmasını sağlamayacaksa bu türlü bir görüşmenin ne manası var ve neden düzenleniyor?” diye sordu.

Esad’ın dün Putin’le yaptığı görüşme sonrasında açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Şam ve Ankara ortasındaki ilgilerin masaya yatırıldığını teyit etmiş ve iki ülkenin “barıştırılmasına” yönelik Moskova’nın teşebbüslerine öncelikle atıfta bulunmuştu.

RIA Novosti sonrasında Sputnik’e demeç veren Esad’ın öne çıkan açıklamaları şöyle:

  • Askeri üs kuracaksanız hedef bu üslerin askeri açıdan zayıf kalması olmamalı. Üslerin caydırıcı tesiri olması gerekiyor, en yeterli silahlarla donatılmaları gerekiyor. Bu çok doğal ve mantığa uygun.
  • Terörle uğraş günümüzün problemi fakat süreksiz bir sıkıntı. Rus ordusunun rastgele bir ülkedeki varlığı süreksiz olmamalı. Burada kelam konusu olan milletlerarası istikrar. Rusya’nın Akdeniz ülkesi olan Suriye’deki varlığının da dünyadaki güç istikrarı açısından bir manası var.
  • Günümüzde harika güçler kendi sonları içinde kalarak kendilerini savunamaz ya da üzerlerine düşen rolü oynayamazlar; bölgesel müttefikleri yahut üsler yoluyla bu hudutların ötesine geçmeliler.
  • ABD’nin dünya istikrarı için bir tehdit olduğunu düşünürken, ABD ile ortasına uzaklık koymaya ve Washington’a olan inancını yitirmeye başlayan öbür ülkeler de var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir