AKP’li Tunç: Sabit gelirlileri enflasyona ezdirmeyeceğiz

AKP Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinde teknik mevzular üzerinde çalışmaların son basamağa geldiğini; kontratlı çalışanın takıma alınmasına yönelik kanun teklifinin de en yakın vakitte Meclis Başkanlığı’na sunulacağını belirtti. Sabit gelirlilerin alım gücünü artırarak enflasyona ezdirmeyeceklerini belirten Tunç,Milletimizin beklentilerine yanıt vermeye, insanımızın refahını yükseltecek adımları atmaya devam edeceğiz” dedi. 

TBMM Genel Heyetinde, gündem dışı konuşmalardan sonra küme başkanvekilleri yerlerinden kelam aldı.

AKP Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, salgınla başlayan, Rusya-Ukrayna ortasındaki savaşla tırmanan global ekonomik dalgalanmaya karşın Türkiye’yi büyütmeye, milletin refahını yükseltmeye devam ettiklerini söyledi. Sabit gelirlilerin alım gücünü artırarak enflasyona ezdirmeyeceklerini belirten Tunç, “Bugün görüşmeleri gerçekleşen minimum fiyatın emekçilerimizin beklentilerini karşılayacak bir düzeyde belirleneceğine yürekten inanıyorum. EYT düzenlemesinde teknik bahisler üzerinde çalışmalar son basamağa gelmiş durumda. Kontratlı işçinin takıma alınması teklifimizi de en yakın vakitte TBMM’ye getirmiş olacağız. Milletimizin beklentilerine yanıt vermeye, insanımızın refahını yükseltecek adımları atmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

‘Amirallerin Montrö bildirisi’ davasında birinci duruşmanın tamamlandığını hatırlatan Tunç, “Kesinleşmeyen bir yargı kararı üzerinden Genel Konseyde lehte ya da aleyhte beyanda bulunmak hukuken mümkün değil. Daha evvel bu bildirinin mahiyetiyle ilgili görüşler sarf edildi. ‘Türk milleti’ ismine diye başlayarak muhtıra üzere, iktidara yol gösterici bir bildiri hazırlanmış olması olağan ki geçmişteki e-muhtıraları hatırlattı. Bundan sonraki süreçle ilgili elbette kararın ne formda sonuçlanacağına, tarafsız ve bağımsız yargı kararını verecek. Buna da herkesin hürmet duyması gerekir” değerlendirmelerinde bulundu.

“Terör örgütü elebaşına yönelik sloganların atıldığı bir ortamda bilhassa siyasetçilerimizin bulunmasını hakikat bulmayız”

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü’ye bir polisin tokat atmasının Kadıköy’de protesto edilmesine değinen Tunç, şunları kaydetti:

“Toplantı ve şov yürüyüşü, Anayasa ve mevzuatımız yeterince bir hak. Bu mevzuda söylenecek kelam yok. HDP de dahil siyasi partilerimizin kongreleri ve başka toplantıları gerçekleştiriliyor lakin yönetimin yaptığı açıklamaya baktığımızda burada terör örgütü elebaşının kelamda tecridinin ortadan kaldırılmasına yönelik ya da ‘savaşa hayır’ sloganlarıyla bir toplantı yapma talebi hukuken mümkün değil. İster eski isterse yeni milletvekillerinin ya da siyasi parti genel liderlerinin bu türlü bir durumla karşı karşıya kalmasını siyasetçi olarak hiçbirimiz tasvip edemeyiz. Terör örgütü elebaşına yönelik sloganların atıldığı ve buna yönelik toplantının, basın açıklamasının yapıldığı bir ortamda bilhassa siyasetçilerimizin bulunmasını hakikat bulmayız.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir